Kościoły Zamościa

Zamość jest miejscem, gdzie warto wybrać się przynajmniej raz w swoim życiu. Jednak wielu turystów, którzy tu przybyli chociaż raz, wraca do tego miasta bardzo często. Nic dziwnego, bo to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, o bogatej historii i wielu zabytkowych budynkach, które przetrwały do dzisiaj. To oczywiście także słynny układ urbanistyczny, zaprojektowany przez włoskiego architekta na polecenie Jana Zamoyskiego. Doceniony nie tylko przez krajowych turystów, ale także wielu gości z całej Europy, a także przez specjalistów z UNESCO, którzy Stare Miasto w Zamościu umieścili na liście światowego dziedzictwa, co jest wyrazem uznania dla tutejszej urbanistyki i architektury. Z powodu obecności tych wszystkich atrakcji w mieście pojawiło się wiele obiektów, które dzisiaj oferują w swoich wnętrzach miejsca noclegowe dla gości. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „noclegi Zamość”, by przekonać się o tym, ile jest obiektów w bazie tego miasta. Nie będziemy mieć żadnych problemów, by znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce w wybranym hotelu Zamościa.

Zamość posiada kilkadziesiąt bardzo ciekawych obiektów, z których wiele podziwiać możemy także od środka. Zaliczyć tu można bez wątpienia tutejsze świątynie, z miejską katedrą na pierwszym miejscu. Zaprojektował ją Włoch Bernardo Morando, ten sam, który zaprojektował dla Zamoyskiego cały układ Starego Miasta. W jej wnętrzach podziwiać można doskonałe zdobienia, w tym chociażby rzeźbione belkowanie głównej nawy. Z zewnątrz obiekt jest również bardzo ciekawy, a towarzyszy mu barokowa dzwonnica. Powstała ona w latach późniejszych i wznosi się na wysokości 47 metrów. W miejscu drewnianej cerkwi greckiej powstał inny słynny zamojski kościół. Świątynia św. Mikołaja powstała bezpośrednio przy miejskich murach, jej wieża służyła więc także jako punkt obserwacyjny i strzelnica. Zobaczyć warto także kościół pw. św. Katarzyny, który w swej historii służył także jako magazyn wojskowy. Wrócił jednak do kościoła i ostatnio przywrócono mu jego dawną bryłę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>