Łagów i okoliczne wsie

Łagów sam w sobie jest bardzo ciekawym miejscem do odwiedzenia, jednak jeżeli spojrzymy na otaczające go wsie, dostrzeżemy dużo więcej rzeczy do zwiedzenia. Wszystkie opisane przez nas poniżej miejscowości leżą w niedalekiej odległości od niego, przez co znalezienie sobie noclegu w Łagowie, byłoby idealnym rozwiązaniem i doskonałą bazą wypadową na wycieczki czy to rowerowe, czy nawet piesze.

Nieopodal Łagowa znajduje się miejscowość Żelechów, w którym mieszkał, a następnie zmarł wybitny pisarz Jonasz Szlichtyng, ponadto mieści się tutaj również kościół z połowy XVII wieku oraz neorenesansowy pałac z XIX wieku. Kolejną wsią godną uwagi jest Jemiołów, w którym najciekawszymi rzeczami do zobaczenia są: kościół z drewnianą wieżą z XVIII wieku, zabytkowa wieża ciśnień czy skansen sprzętu rolniczego z kuźnią. Niewiele ponad pół wieku temu niedaleko wsi postawiono ogromną, wysoką na 328 metrów wieżę przekaźnikową, która jest znakiem szczególnym tej okolicy. Toporów to następna z miejscowości, którą należy zwiedzić, będąc w Łagowie. We wsi warto zobaczyć neogotycki kościół z murowaną kaplicą, pałac sprzed ponad stu lat, a także stary cmentarz niemiecki. Toporów przeżywał rozkwit pod koniec XIX wieku, kiedy to powstała tam pierwsza linia kolejowa. Ludzie zaczęli wtedy masowo budować domy i znacznie wzrosła liczba zatrudnionych.

W miejscowości Poźrzadło, która jest kolejnym punktem naszej wycieczki po okolicach Łagowa, pierwszy kościół powstał już w XII wieku, jednak nie dotrwał dzisiejszych czasów. Natomiast obecny, wybudowany w połowie XVIII wieku, jest świątynią ekumeniczną, w której odbywają się msze dla prawosławnych, jak i rzymsko – katolickich wyznawców. W Sienawie natomiast możemy zobaczyć neoromański kościół z drugiej połowy XIX wieku ze starą wieżą — pozostałością po wcześniejszej świątyni. Ciekawym miejscem do zobaczenia jest kopalnia węgla brunatnego, która była jedną z najdłużej eksploatowanych kopalń w Polsce. Obecnie działa tutaj prywatna firma, która przeszła z wydobywania złóż metodą podziemną na metodę odkrywkową. Trochę dalej leży Kosobudz, w którego pobliżu znajdują się dwa jeziora: Dziarg i Małe – to idealne miejsca do połowu ryb dla wędkarzy. Godnym uwagi jest również neogotycki kościół z 1879 roku, który powstał na miejscu poprzedniego, zbudowanego kilka stuleci wcześniej drewnianego kościoła.

One thought on “Łagów i okoliczne wsie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>