Łazy – zadatki na uzdrowisko

Łazy to bez wątpienia jedna z najbardziej urokliwych nadmorskich wsi, mających charakter letniskowo-wypoczynkowy. Trzeba wiedzieć, że na tym  terenie ludzie przebywali już 4 tysiące lat temu – potwierdzają to wykopaliska archeologiczne. Pierwsza oficjalna historyczna wzmianka pochodzi z 1278 roku – znajdowała się tutaj przystań rybacka wraz z karczmą, która była własnością Klasztoru Cysterek z Koszalina.

W mrokach średniowiecza Łazy pełniły funkcje komór celnych, gdyż przechodziła przez osadę granica pomiędzy biskupstwem kamieńskim, a księstwem sławieńsko-słupskim. W XVII wieku – z uwagi na bardzo silny sztorm, który zasypał piaskiem jeden z istniejących i najważniejszych dla wsi kanałów – przemieniła się w typową osadę rybacką. W latach dwudziestolecia międzywojennego zostały odkryte jako miejscowość turystyczna – i taką rolę pełnią do dziś.

Dwa tutejsze jeziora Jamno (info wikipedia) oraz Bukowo mają dostęp do Bałtyku. Takie położenie wyróżnia Łazy wśród innych miejscowości nadbałtyckich. Ku zdumieniu w miejscowości nie można odnotować zbyt wielu stałych mieszkańców: ich liczba nie przekracza 80 osób. Wieś nie rozwinęła się jak inne kurorty nadbałtyckie, chociaż ma w tym kierunku ogromny potencjał. Nie ma jednak co narzekać na ten stan rzeczy – baza noclegowa (info ➥meteor) jest przychylna dla turystów poszukujących spokojnych wakacyjnych miejsc, a noclegi tu to szansa na wypoczynek w kameralnym gronie. Można mówić, że to znakomita alternatywa dla szalejącego po nocach pobliskiego Mielna, uznawanego za stolicę polskiej letniej rozrywki. Jeśli komuś znudzi się atmosfera Łazów, to może wyskoczyć do tego sąsiedniego miasta – odległość 11-u kilometrów nie jest problematyczna, a można rzeczywiście zabawić się na dyskotekach chociażby pod gołym niebem.

Plaża w Łazach stanowi największą atrakcję. To właśnie ona przyciąga turystów. Jest szeroka, piaszczysta, niezatłoczona. Kusi do licznych kąpieli słonecznych i morskich. Ma wyznaczone kąpielisko strzeżone, dzięki czemu kąpiel może być bezpieczna. Tuż przy niej znajdują się wydmy, a także las sosnowy – wydawany przez drzewa olejek eteryczny sprzyja oczyszczaniu dróg oddechowych. Wieś z powodzeniem mogłaby być uzdrowiskiem – właśnie z uwagi na panujący w niej mikroklimat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>