Urokliwa Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka to ciekawe i urokliwe miasto na Dolnym Śląsku. Ponieważ osada istnieje już od wielu stuleci, powstało tu mnóstwo konstrukcji, z których wiele zachowało się do dziś. Warto więc pospacerować sobie po mieście, zwiedzając najciekawsze jego zakamarki. W wielu miejscach na spacerowiczów oczekują prawdziwe perełki architektury, które robią spore wrażenie na obserwatorach. Tutejsza baza noclegowa potrafi w sezonie przyjąć wielu wczasowiczów, którzy przyjeżdżają tu, aby pochodzić po szlakach wędrownych oraz zwiedzić miasto. Dobre oferty noclegowe przygotowały tutejsze hotele, hostele, pensjonaty, a nawet kwatery prywatne. Ceny noclegów w Bystrzycy Kłodzkiej są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy bardzo drogie miejsca, jak i te przygotowane dla turystów o mniejszych zasobach finansowych.

Za jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc reprezentujących Bystrzycę uważa się Górę Parkową, która zręcznie łączy aranżacje roślinne, budowle sakralne i obiekty służące rekreacji. Gdy na początku XVIII wieku spora część miasta poszła z dymem, mieszkańcy nie tylko zbudowali nowy wodociąg, ale także, właśnie na Górze Parkowej, wystawili kapliczkę św. Florianowi, czyli patronowi strażaków. Oprócz tego, na górze stoi również kaplica Matki Bożej z Lourdes oraz kapliczka Habla.

Na Małym Rynku w okręgu stoi ponad dwumetrowy słup z metalowymi pierścieniami. To pręgierz, postawiony tam w XVI wieku i służący do karania przestępców. Najczęściej karano tu złodziei oraz występujących przeciw moralności. Jeden z aspektów kary stanowiła chłosta, a drugi – społeczne potępienie złoczyńcy, wystawionego na widok publiczny. Uważano, że każdy czyn przestępczy krzywdzi i Boga i ludzi, więc karano winowajców bardzo konsekwentnie. W mieście można także zobaczyć dwa wspaniałe pomniki o tematyce religijnej. Jeden, zaprojektowany przez A. Jörga, przedstawia koncepcję Trójcy Świętej, otoczonej postaciami Maryi, Michała Archanioła oraz kilku świętych. Nad Bystrzycą z kolei stoi pomnik św. Jana Nepomucena. Rzeźbę tego świętego, którego utopiono za ochronę tajemnicy spowiedzi, zwykło się stawiać przy mostach, aby chronił swoich podopiecznych przed powodziami.

Wielu wypoczywających przyjeżdża do ziemi kłodzkiej na noclegi. Bystrzyca Kłodzka stała się najpopularniejszym celem turystycznym w kotlinie, nie tylko ze względu na majestat otaczającej ją przyrody, ale także w uznaniu dla walorów historycznych, architektonicznych i rekreacyjnych tego starego grodu średniowiecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>