Wodne atrakcje i muzeum w Piszu

W północno-wschodniej Polsce, na Pojezierzu Mazurskim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się powstałe jeszcze w średniowieczu miasto Pisz. Jego historia jest burzliwa i bogata. Warto jednak zauważyć, że pomimo wielu wojen, walk, pożarów, epidemii i prawie całkowitego zniszczenia pod koniec drugiej wojny światowej miasto to prężnie się rozwija i obecnie przyciąga do siebie coraz większe rzesze okolicznych mieszkańców. Pisz liczy sobie prawie dwadzieścia tysięcy mieszkańców żyjących na ponad dziesięciu kilometrach kwadratowych powierzchni miasta. Pisz jest też miejscem urodzenia znanych osób. Pochodzą stąd Gerard Skok, Marek Szczech, Jerzy Krzysztof Pisański, Gustaw Gizewiusz, Zbigniew Włodkowski.

Piękną atrakcją stworzoną przez matkę naturę jest rzeka Pisa, nad którą leży Pisz. Jest to najczystsza rzeka na całym Pojezierzu. Wytyczono na niej szlak kajakowy, a w mieście na bulwarach otaczających rzekę znajdują się hotele, restauracje, hotele, kawiarnie oraz kładki dla pieszych. Możliwy jest też rejs statkiem „Smętek” po rzece Pisie. Na specjalne życzenie statek może wypłynąć na mazurskie jeziora. A skoro już o jeziorach mowa – Pisz leży nad jeziorem Roś, nad którym urządzono chronione kąpielisko. Jest ono podzielone na trzy strefy w zależności od zaawansowania w pływaniu. Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Kolejna atrakcja Pisza to Muzeum Ziemi Piskiej. Znajduje się ono w ratuszu. Utworzono je w 1969 roku a pomysłodawcą było Towarzystwo Miłośników Ziemi Piskiej. Zgromadzono tu zbiory flory i fauny z pobliskiej Puszczy Piskiej. Oprócz tego do zbiorów muzeum należą znaleziska archeologiczne, eksponaty historyczne i etnograficzne. Poza wystawami stałymi, muzeum organizuje czasowe pokazy oraz cykliczne spotkania i wydarzenia kulturalne z przedstawicielami świata kultury nauki i sztuki. Muzeum Ziemi Piskiej można zwiedzać od wtorku do niedzieli, od godziny 8 do 15.

Pisz jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Przed przyjazdem w te okolice należy wcześniej zarezerwować miejsce noclegowe. Można to zrobić w internecie, klikając podany link. Na ekranie monitora pojawi się wiele wyników i ofert, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadające nam miejsce do spania. Znaleźć tu można liczne hostele, pensjonaty, kwatery prywatne, a nawet agroturystyki. Każdy z pewnością wybierze coś odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>